Indiana 2018 Primary Results

Indiana 2018 Primary Results

INDIANA (WFIE) - Indiana United States Senator (R)
Mike Braun (R) 208,505 41% 
Todd Rokita (R)151,906 30% 
Luke Messer (R)146,081 29%

Indiana U.S. Representative, District 8 (R)
Larry Bucshon (R) 34,502 60% 
Richard Moss (R) 15,396 27% 
Rachel Covington (R) 7,924 14%

Indiana State Rep, District 63 (D)
Joseph Lannon (D) 2,054 77% 
Dennis Tedrow (D) 620 23%

Indiana State Rep, District 64 (R)
Matt Hostettler (R) 4,089 52% 
Ken A. Beckerman (R) 2,783 35% 
Bruce W. Ungethiem (R) 1,009 13%

Dubois IN - Birdseye Town Clerk Treasurer (D)
Brittany L. Schepers (D) 53 72% 
Kelly G. Wiseman (D) 21 28%

Dubois IN - Birdseye Town Board (D)
Mary Ann Cummings (D) 54 30%
Roy Partenheimer (D) 52 29%
Lisa Huff (D) 41 23% 
Clyde Huff (D) 35 19%

Gibson IN - Judge of Gibson Circuit Court, 66th Judicial (R)
Jeffrey Meade (R) 2,504 52% 
Abigail Brown-Cox (R) 2,278 48%

Gibson IN - County Sheriff (R)
Tim Bottoms (R) 2,181 44% 
Bruce Vanoven (R)1,234 25% 
Tim Speedy (R) 992 20% 
Mike Hurt (R) 507 10%

Gibson IN - Treasurer (R)
Mary Ann O'Neal (R) 2,899 64% 
Charles Strunk (R)1,642 36%

Gibson IN - County Commissioner, District 1 (R)
Mary Key (R) 2,222 48% 
Larry Sisk (R)1,496 32% 
Clinton Smith (R) 939 20%

Gibson IN - County Commissioner, District 1 (D)
Cecil Allen (D) 772 70% 
Larry Pauley (D) 330 30%

Gibson IN - County Council, District 1 (R)
Jay Riley (R) 889 60% 
Barrett Doyle (R) 601 40%

Gibson IN - County Council, District 3 (R)
D. Craig Pflug (R) 732 61% 
Daniel Lefler (R) 465 39%

Gibson IN - Columbia Township Trustee (R)
Shannon Green (R) 279 53% 
Karen Rowe (R) 246 47%

Gibson IN - Union Township Board
Craig A. Kuester (D) 114 29%
Warren E. Fleetwood (D) 99 25%
Roger J. Holzmeyer (D) 93 23% 
Brett A. Lemmons (D) 91 23

Perry IN - Sheriff (D)
Alan Malone (D) 1,738 64% 
Marty L. Haughee (D) 976 36%

Perry IN - County Coroner (R)
Kevin "Nic" Etienne (R) 618 76% 
Gary W. Huffines (R)190 24%

Pike IN - County Commissioner (D)
Heath James Scraper (D) 995 79% 
Steven R. Vian (D) 263 21%

Pike IN - County Council, District 2 (R)
Jon W. Craig (R) 214 59% 
Charles R. Lemond (R) 86 24% 
Shawn McGillem (R) 6317%

Pike IN - Sheriff (D)
Kent Johnson (D) 587 39% 
Brad Jenkins (D) 486 32% 
John Bellamy (D) 429 29%

Pike IN - Sheriff (R)
Frank A. Coleman Jr. (R) 903 65%
Jeffrey Davis II (R) 480 35%

Pike IN - County Council, District 3 (R)
Max Elliott (R) 229 57% 
Jim Johns (R)176 43%

Posey IN - Judge of Circuit Court (D)
W. Trent Van Haaften (D)1,087 58% 
Jake Warrum (D) 801 42%

Spencer IN - Sheriff (R)
Kermitt L. Lindsey (R)1,346 60% 
Dale W. Meredith (R) 591 26% 
Harvey Merrick (R)303 14%

Spencer IN - Coroner (R)
Rachel Gentry (R)1,090 49% 
Matthew "Matt" Conen (R) 739 33% 
Alan Shourds (R) 399 18%

Spencer IN - Luce Township Board
Ramona Beatty (R) 231 28%
Mayola Lindsey Toliver (R) 215 26%
Wm. Rick Garrett (R)199 24% 
Twila Kempf (R) 174 21%

Spencer IN - Luce Township Trustee (D)
Bonnie Young (D)111 66% 
Pete Rapp (D)56 34%

Spencer IN - Luce 1 Democratic Prec. Committeeman (D)
Pete Rapp (D) 44 64% 
Shannon Tanner (D) 25 36%

Vanderburgh IN - County Commissioner Dist. 2 (R)
Michael J. Duckworth Sr. (R) 3,429 43% 
Steve Hammer (R) 2,917 36% 
Vernon A. Stevens (R) 1,689 21%

Vanderburgh IN - County Council Dist.1 (R)
James Raben (R)1,227 60% 
David Christmas (R) 823 40%

Vanderburgh IN - German Township Trustee (R)
Tricia Gerteisen (R) 321 65% 
Sherri A. Schlitt (R) 172 35%

Vanderburgh IN - Knight Township Trustee (R)
Johnny Kincaid (R) 1,638 66% 
Wm. Billy D. Garrett (R) 834 34%

Vanderburgh IN - Perry Township Board
James L. Eickhoff (D) 362 29%
Lloyd D. Jost (D) 343 28%
Charlie Guetling (D) 285 23% 
Ted Miller (D) 246 20%

Vanderburgh IN - Pigeon Township Trustee (D)
Mariama Wilson (D) 453 53% 
Mary E. Hart (D) 401 47%

Vanderburgh IN - Pigeon Township Board
Shirley A. Baker (D) 461 20%
Ruby McGlown (D) 422 18%
Bridgett Tate (D) 346 15% 
Mary Louise Hall (D) 311 14% 
Mary Ann Eickhoff (D) 282 12%
Callie M. Rogers (D) 243 11% 
Brittany A. Mitchell (D) 222 10%

Vanderburgh IN - Precinct Committeeman 2-8 (D)
Gena Garrett (D) 29 66%
Autumn Baker (D)15 34%

Vanderburgh IN - Precinct Committeeman 3-2 (D)
Suzy Blesch (D)14 52%
Travis Dickison (D) 8 30% 
Rob J. Zaricki (D) 5 19%

Vanderburgh IN - Precinct Committeeman 3-6 (D)
Zac Heronemus (D) 33 60% 
Ryan J. Bodine (D) 22 40%

Vanderburgh IN - Precinct Committeeman 4-16 (D)
Gina Robinson Ungar (D)31 43% 
David G. Hatfield (D) 21 29% 
Alex Burton (D) 20 28%

Vanderburgh IN - Precinct Committeeman C-8 (D)
Robert (Bob) Stephens (D) 6 55% 
Paula Kirk (D) 5 45%

Vanderburgh IN - Knight Township Board (R)
Norman L. Kniese Jr. (R) 1,656 28%
David Woods (R) 1,617 28%
Donald R. Boerner (R) 1,419 24% 
Christopher Politano (R) 1,123 19%

Vanderburgh IN - Delegates to State Convention Ward 3 (D)
Suzy Blesch (D) 279 19%
Jasmine Withrow (D) 265 18%
Zac Heronemus (D) 260 18%
Travis Dickison (D) 244 17%
Ryan J. Bodine (D) 225 15% 
Clayton W. Blesch (D) 192 13%

Warrick IN - County Council District 1 (R)
Cindy Ledbetter (R) 528 47% 
J. Ryan Flener (R) 418 37% 
Gary R. Meyer (R) 181 16%

Warrick IN - County Council District 2 (R)
Richard A. Reid (R) 608 52% 
Mike Griffin (R) 362 31% 
Paul C. Rudolph (R) 199 17%

Warrick IN - County Council District 3 (R)
Greg Richmond (R) 549 55% 
Kimberly "Kim" Gibson (R) 451 45%

Warrick IN - Ohio Township Advisory Board (D)
Mary Cole Platz (D) 752 30%
Kristopher "Kris" Stallins (D) 677 27%
John C. Barner (D) 565 23% 
Ed Butch (D) 480 19%

Warrick IN - County Commissioner (R)
Terry Phillippe (R) 2,101 51% 
Ted Metzger (R) 2,022 49%

Warrick IN - Ohio Township Advisory Board (R)
Michael Wilson (R) 1,424 20%
Debbie Reid (R)1,373 19%
Nancy Grimes Bennett (R) 1,365 19% 
Donald G. "Don" Brooks (R) 1,306 18% 
Rhonda Healy (R) 906 13% 
Charlie Pride (R) 705 10%

Warrick IN - Boon Township Advisory Board (D)
Cheyenne Phillips (D) 373 30%
Cindy Warren (D) 327 26%
Sheila Crock (D) 313 25% 
David Boruff (D) 240 19%

Warrick IN - Lynnville Clerk Treasurer (D)
Lauri Stockus (D) 54 68% 
Seth Yates (D) 25 32%

Warrick IN - Chandler Town Council District 2 (D)
Andrea Granderson Johnson (D) 25 64% 
Nicholas Messer (D) 14 36%

Warrick IN - Chandler Town Council District 4 (R)
Ron Whitledge (R) 22 54% 
Brian K. Hinkle (R) 19 46%

Warrick IN - Elberfeld Town Council (R)
Tracee L. Matthews (R) 70 54%
Martin Walters (R) 60 46%

Warrick IN - Tennyson Town Council District 2 (D)
Steve Bruce (D) 19 61% 
Keith Curtis (D) 12 39%

Warrick IN - Tennyson Town Council District 3 (D)
Auburn Wade (D) 20 65% 
Kenny Adams (D)11 35%