Indiana Prep Football How They Fared - 14 News, WFIE, Evansville, Henderson, Owensboro

Indiana Prep Football How They Fared

Posted: Updated:

Class 6A
    1. Lawrence Central (3-0) beat Louisville Trinity (Ky.) 17-13.
    2. Center Grove (3-0) beat Carmel 35-26.
    3. Penn (3-0) beat Elkhart Central 49-0.
    4. Indpls Ben Davis (2-1) beat Indpls N. Central 28-14.
    5. Carmel (1-2) lost to Center Grove 35-26.
    6. Warren Central (2-1) beat Lawrence North 54-14.
    7. Indpls Pike (2-1) beat Indpls Tech 30-17.
    8. Carroll (Allen) (3-0) beat Norwell 70-15.
    9. Noblesville (2-1) lost to Zionsville 14-9.
    10. Homestead (3-0) beat E. Noble 17-14.
Class 5A
    1. Ft. Wayne Snider (3-0) beat Ft. Wayne Northrop 35-28.
    2. Concord (3-0) beat NorthWood 31-7.
    3. Martinsville (3-0) beat Greenwood 35-14.
    4. Indpls Cathedral (1-2) beat S. Bend St. Joseph's 50-40.
    5. Westfield (2-1) lost to Fishers 48-45, 3OT.
    6. Elkhart Central (2-1) lost to Penn 49-0.
    7. Ft. Wayne Wayne (2-1) lost to Ft. Wayne Concordia 35-21.
    (tie) Zionsville (2-1) beat Noblesville 14-9.
    9. Castle (2-1) beat Ev. Reitz 17-0.
    10. Munster (2-1) beat Highland 30-0.
Class 4A
    1. Columbus East (3-0) beat Seymour 61-0.
    2. Jasper (3-0) beat Boonville 28-3.
    3. Indpls Chatard (2-1) beat Indpls Roncalli 35-20.
    4. Ft. Wayne Dwenger (3-0) beat Ft. Wayne North 32-28.
    5. Mt. Vernon (Hancock) (2-1) lost to Yorktown 49-25.
    6. Indpls Roncalli (1-2) lost to Indpls Chatard 35-20.
    7. S. Bend St. Joseph's (2-1) lost to Indpls Cathedral 50-40.
    8. E. Noble (2-1) lost to Homestead 17-14.
    9. New Prairie (3-0) beat Bremen 27-7.
    10. Ev. Reitz (1-2) lost to Castle 17-0.
Class 3A
    1. Indpls Brebeuf (3-0) beat Indpls Ritter 49-28.
    2. Andrean (3-0) beat Gary West 65-28.
    3. Delta (3-0) beat Greenfield 60-7.
    4. Western Boone (2-1) lost to Frankfort 7-6.
    5. Gibson Southern (3-0) beat N. Posey 56-20.
    6. W. Lafayette (3-0) beat Delphi 50-6.
    7. Mishawaka Marian (2-1) beat S. Bend Adams 20-14, OT.
    8. Hamilton Hts. (2-1) beat Maconaquah 61-14.
    9. Ft. Wayne Luers (0-3) lost to Ft. Wayne South 27-21, OT.
    10. Brownstown (3-0) beat Eastern (Pekin) 53-8.
Class 2A
    1. Indpls Ritter (2-1) lost to Indpls Brebeuf 49-28.
    2. Lafayette Catholic (3-0) beat Twin Lakes 30-14.
    3. Ev. Mater Dei (3-0) beat Ev. Harrison 51-25.
    4. Tipton (3-0) beat Benton Central 65-14.
    5. Indpls Scecina (3-0) beat Indpls Park Tudor 35-20.
    6. Churubusco (3-0) beat Prairie Hts. 34-0.
    7. Rensselaer (3-0) beat N. Judson 56-7.
    8. Shenandoah (3-0) beat Centerville 54-14.
    9. Triton Central (3-0) beat Indpls Lutheran 28-7.
    10. Speedway (2-1) beat Beech Grove 37-19.
Class 1A
    1. Linton (3-0) beat Wood Memorial 59-8.
    2. N. Vermillion (3-0) beat Covington 60-0.
    3. Winamac (3-0) beat N. White 56-0.
    4. Whiting (3-0) beat Wheeler 43-21.
    5. W. Central (3-0) beat Tri-County 60-8.
    6. Fountain Central (3-0) beat Riverton Parke 76-14.
    7. N. Central (Farmersburg) (3-0) beat Turkey Run 75-0.
    8. Eastern (Hancock) (3-0) beat Indian Creek 33-25.
    9. Adams Central (2-1) lost to Leo 42-0.
    10. W. Washington (3-0) beat Mitchell 18-0.
(Copyright 2013 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

Powered by WorldNow